back

Odstraňování chloupků: Jaké metody opravdu fungují a co vám ušetří nervy

Odstraňování chloupků: Jaké metody opravdu fungují a co vám ušetří nervy
Radomír Suchý 0 Komentáře 26 července 2025

Představte si, že byste si už nikdy nemuseli dělat starosti s chloupky a tím, kdy zase vyrástnou. Někdo je vůbec neřeší, jiný má z nich noční můry. Chloupky dokáží rozhodit sebevědomí i náladu na celé odpoledne, ať už jde o třísla, nohy, podpaží nebo záda. Moje kočka Luna má krásně jemný kožich, kterému nezávidím, ale někdy si říkám, že my lidé bychom mohli mít chlupy taky na správných místech. Realita je ale jiná: většina z nás chloupky spíš řeší a často se ptá, jak je odstranit co nejšetrněji, nejrychleji a s co nejlepším výsledkem. V tomhle článku se mrkneme, co všechno dnes trh nabízí, co je jen marketing a kde má smysl investovat čas i peníze.

Rychlé metody: Žiletka, depilační krémy a elektrické strojky

Přiznejte se, kolikrát jste sáhli po žiletce na poslední chvíli před rande nebo koupalištěm? Žiletka je pořád nejrychlejší volba, protože stačí pět minut v koupelně a máte hotovo. Je ale pravda, že hladkost dlouho nevydrží. Většina lidí začne pociťovat "ježka" už za den nebo dva a některým kvůli žiletce hrozí i podráždění, zarůstání nebo škrábance. Existují žiletky s více břity, zvlhčujícími proužky a hlavou, která kopíruje tvary těla – ale co si budeme povídat, když nebudete opatrní (a kdo je ve spěchu?), riziko je tu pořád stejné.

Když už je řeč o rychlých metodách, depilační krémy jsou další favorit. Naneste, nechte pár minut působit a setřete. Funguje to, protože krém "rozpustí" chloupek těsně nad kůží. Jenže: může to podráždit pokožku, někomu nevoní typický chemický zápach a efekt je stejně krátkodobý jako u žiletky. Riziko alergie není zanedbatelné – podle nedávné ankety stránky ZdraváPokožka.cz má citlivou reakci na depilační krémy až 1 z 10 lidí.

Elektrické strojky, hlavně epilátory, se už od devadesátek drží mezi stálicemi. Vyrvou chloupky i s kořínkem, takže máte pár týdnů klid. První použití fakt bolí (jako když vás Luna omylem škrábne při hraní), ale chodilo už na to generace babiček i maminek. Dnes jsou strojky tišší, mají masážní nástavce, a někdy se dají použít i ve sprše.

  • Žiletka – blesková metoda, efekt 1–3 dny, levné investice.
  • Depilační krém – rychlost, ale možné podráždění i zápach, efekt krátký.
  • Epilátor – delší výdrž, vyšší bolestivost, investice do přístroje kolem 1000–3500 Kč.

Pokud řešíte efektivitu a jste citlivější, zkuste si předem otestovat malý kousek pokožky. Třeba budete překvapení, jak vaše tělo zareaguje. Každopádně u klasických metod platí jednoduchá rovnice: čím kratší efekt, tím menší bolest.

Teplo, vosky a cukrová pasta: Klasiky na odstranění chloupků s delším efektem

Když chcete chloupky vytrhnout i s kořínkem a na delší dobu, nabízí se cesta přes vosky nebo cukrovou pastu. Vosk se zahřeje, nanese na kůži, přiloží páska a rychle strhne - ať už na nohách, tříslech, nebo obličeji. Domácí i profesionální voskování je letitý způsob, který využívá i řada salonů. Hlavní plus je výdrž – pokud máte štěstí, zůstane pokožka hladká až šest týdnů. Na druhé straně stojí bolest, zarudnutí a někdy pořádné lístky chloupků, které zůstanou uvězněné pod kůží. Statistiky Českého dermatologického sdružení ukazují, že až 20 % lidí po vosku zažívá zarůstání chloupků, zejména v tříslech.

Alternativou je cukrová pasta, která se používá hlavně v orientálních zemích už stovky let. Nanáší se vlažná, cukrová směs vypadá skoro jako med a nestihne tolik podráždit pokožku. Pokud máte citlivou kůži nebo sklony k ekzémům, určitě sáhněte po cukrové pastě nejdřív. A bonus? Pasta jde smýt vodou a nelepí jako klasický vosk.

  • Teplý vosk nebo studené pásky – efekt na 3–6 týdnů, intenzivnější bolest, nejde použít na citlivá místa.
  • Cukrová pasta – jemnější k pokožce, menší šance zarůstání, vhodná i pro alergiky.

Když jsem si poprvé vyzkoušel cukrovou pastu (ano, i chlapi můžou!), fakt mě nenapadlo, že kromě pár zatnutých zubů odmění kůže dlouho trvající hladkostí. Je fajn si uvědomit, že ideální délka chloupků na vosk/pastu je kolem 0,5 cm – jinak se prostě nestrhnou všechny najednou. Po depilaci vždy použijte něco na zklidnění – aloe vera gel, studený obklad nebo speciální balzám.

MetodaBolestivostDélka efektuCena (CZK/1 použití)
Holenínízká1–3 dny15–40
Depilační krémnízká–střední2–4 dny35–85
Epilátorstřední–vysoká2–4 týdny20 (pořizovací náklady navíc)
Voskvysoká3–6 týdnů80–200
Cukrová pastastřední3–5 týdnů100–220
Moderní technologie: Laser, IPL a elektrolýza – trvalé odstranění chloupků?

Moderní technologie: Laser, IPL a elektrolýza – trvalé odstranění chloupků?

Když už vás nebaví neustále opakovat depilaci a toužíte po dlouhodobém efektu, na řadu přicházejí trvalé odstranění chloupků pomocí technologií. Tahle kapitola je trochu science fiction i peněženka-wrecker, ale když uvážíte, že některá metoda opravdu funguje na roky, není to úplné bláznovství.

Laserová epilace cílí na pigment v kořínku chloupku. Energie laseru zahřeje folikul a ten odumře. Celý proces je fajn, pokud máte světlou kůži a tmavé chloupky (ideální kombinace), protože laser jiný pigment mazat neumí. Za jedno ošetření nohou zaplatíte kolem 3000–5000 Kč a narovinu – opakovat to musíte několikrát. Po cca 6–8 sezeních ale můžete čekat, že v dané partii už neporoste 70–90 % chloupků. Jako velké mínus vnímám bolest (přirovnává se k „pocitu štípnutí gumičkou“) a taky klienti někdy odcházejí s lehkým zarudnutím nebo otokem (většinou pár hodin).

IPL (intenzivní pulzní světlo) působí podobně jako laser, jen jde o světelné záblesky s rozptylem do více vlnových délek. Pokožka hřeje, některé přístroje jsou vhodné i na domácí použití, takže nemusíte běhat po salonech. IPL je méně přesný než laser, ale zasahuje i širší škálu chloupků. Vydržet musíte 6–12 procedur, cena je 2500–4000 Kč za sezení, domácí přístroje stoji kolem 7000–15 000 Kč. Odborníci z Harvard Medical School uvádějí ve svých materiálech:

„Laserová i IPL epilace jsou zatím jedinými vědecky prokázanými neinvazivními metodami pro významné snížení růstu chloupků u většiny lidí."

Nejstarší metodou trvalého odstranění je elektrolýza. Každý chloupek je zničen velmi tenkou jehličkou, přes kterou projde elektrický proud. Naprostá jistota, že daný chloupek už nikdy nevyroste, něco stojí: jde o čas i peníze, protože elektrolýza vyžaduje podstatně víc návštěv kvůli preciznosti. Výhodou je, že funguje i na světlé nebo šedivé chloupky – neřeší pigment.

  • Laserová epilace – trvalý efekt pro většinu tmavých chloupků.
  • IPL – vhodnější pro rozsáhlejší plochy, mírnější efekt, možné domácí použití.
  • Elektrolýza – jediná FDA schválená metoda u světlých chloupků, časově i finančně náročná.

Nikdo vás ale neochrání před nechtěným podrážděním, proto si po těchto procedurách mazat pokožku regeneračním balzámem a vyhýbat se slunci je fakt základ. Zeptejte se v salonu na certifikaci personálu, bezpečnost přístrojů a zkušenosti – nechte si vše vysvětlit klidně dvakrát.

Tipy, triky a zajímavosti kolem odstranění chloupků – co se opravdu vyplatí vědět

Tolik variant, a člověk pořád tápe... Nejčastější dotaz zní "Co z toho je pro mě nejlepší?" Řešení se liší podle citlivosti pokožky, financí, ale i životního stylu. Když nesnášíte čas ztracený v koupelně, jděte cestou trvalých řešení. Potřebujete-li rychlé výsledky na poslední chvíli, žiletka nebo krém jsou stále sázka na jistotu.

Málo známý fakt: chloupky nehoustnou holením ani depilací – to je častý omyl. Když chlup ustřihnete, končí tupě a "trčí" jinak než přirozeně zúžený konec. Proto pod prsty působí hruběji, ale počet folikulů ani síla chloupku se nemění.

Pečujte o kůži! Suché kartáčování před holením, peeling a hydratace pokožky snižují riziko zarůstání. A pokud patříte mezi chloupkové "pecháče" se zarůstáním, zkuste mechanický exfoliační gel na bázi AHA kyselin nebo kartáček na tělo. Po každé depilaci doporučuji použít zklidňující krém s panthenolem nebo aloe vera – za pár korun ušetříte dny svědění.

Dobré je sledovat nové technologie a produkty. Třeba IPL přístroje pro domácí použití má už dnes skoro každý velký e-shop – dávají vám kontrolu, můžete procedury načasovat podle sebe, ale vyžadují disciplinu. Pokud se vám IPL přístroj rozbije, většina značek nabízí alespoň dvouletou záruku.

  • Omezte parfémy a alkoholové tonika 24 hodin po depilaci.
  • Nechoďte ihned do bazénu – chlorovaná voda může podráždit čerstvě ošetřenou pokožku.
  • Pro citlivou oblast obličeje a horního rtu použijte speciální pásky nebo pastu určené přímo pro obličej.

A dostali jsme se až sem! Každý z nás má trochu jiné potřeby i pokožku. Když Luna líná, padají chlupy na podlahu, ale aspoň mě osvobozuje od problémů našeho druhu. My si tu vybíráme mezi rychlými triky, klasickými vosky nebo špičkovou laserovou technologií. Berte odstranění chloupků jako malý rituál pro svoji pohodu. Někdy je důležité udělat si čas sám na sebe – a je jedno, jestli to znamená hladké nohy, klidné podpaží nebo novou úroveň péče o sebe.